VuuZoo: Türkiye'nin Yeni Pazaryeri Platformu

OEM Yedek Parçaları

Toplam 2819 adet ürün
Marka Seç
Fiyat Aralığı
-
TL
Renk Seç
2819 adet ürün arasından listelenen sonuçlar
OEM Parça (Original equipment parts), orijinal ekipman sağlayıcısı tarafından üretilen aracın dışında veya içinde kullanılan bileşenlerdir. Otomobil üreticileri, araçların birçok parçasını fason üretimle sağlamaktadırlar. Bunun temel sebebi, otomobil parçalarının gün geçtikçe daha karmaşık bir hale gelmesi ve bu parçaların üretimi için birçok teknolojik desteğe ihtiyaç duyulmasıdır.

Elektronik devre, kompozit panel, alaşımlı metaller ve birçok ileri üretim teknikleri; araç üretim fabrikaları için pek ekonomik değildir. Günümüzde fazlaca büyük araç markalarının kendi logolarını taşıyan otomobillerin bile motorlarını kendileri üretmemektedirler. Hatta yakın zaman dışından, geçmişe bakarak örnek vermek gerekirse uzun yıllar aynı motoru, aynı şasi parçaları ve birebir aynı platformla aynı kaporta aksamı ile oluşturulan birçok otomobil mevcuttur. İlgilileri bu konuda vereceğimiz markaları anımsamış bile olabilirler. Evet, Renault ve Nissan anlaşması…

Sadece bu iki marka değil, 1999 model Volvo S40 ve aynı model Mitsubishi Carisma araçları aynı ön yürüyen parçaları ile üretilmiştir. 2008 model bir Ford Mondeo’nun yine aynı model Land Rover Freelander2 ile aynı fren parçaları kullandığını biliyoruz. Balatalar, fren diski, kaliper parçaları hepsi tamamen aynı mühendislik sistemiyle üretilmiş aynı amaç doğrultusunda kullanılmaktadır.

OEM Parça Zarar Verir mi?

OEM “ Orijinal Ekipman Üreticisi “ anlamına gelir. Bir araç üreticisi, otomobil modellerine teknik servis hizmeti yada parça satış işlemi gerçekleştirebilmek için uyumlu tüm parçaları belirli bir süre üretir. Kendi üretimini sağlamadığı parçalar yada araç modelleri için ise anlaşma sağladıkları diğer üreticiler tarafından desteklenmesini isteyebilir. Çoğu otomobil fabrikası kapı döşemesi klipsi, filtreler, hava yastıkları ve fren balatasına kadar birçok parçayı kendisi üretmez.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, elektrikli ve diğer araçlarda dahil hepsinde yer alan “fren balatası” üzerine ilerleyelim. Araç üretimi gerçekleşeceği üzere, marka niteliğine güven duyulan yada ekonomik çıkarların baş gösterdiği bir fren balatası üreticisi ile anlaşma sağlanır. Kendi mühendisliği ile kriterlerini, tasarımını, ölçülerini tespit etmiş olduğu bir fren balatası üretim talebinde bulunur.

Talepler doğrultusunda markanın üretim için planladığı mühendisliğe uygun bir parça üretimi sağlanır. Tüm OEM parça üretimleri ilgili aracın tasarım, mühendislik gibi önemli detaylarına göre geliştirilmiş ve talepler doğrultusunda yıl ve modele göre üretilmiştir. Bu nedenle OEM kodunda yer alan ve markaların anlaşmasına uyumlu protokolleri izlemiş bilindik markaların parçalarını kullanmak araca bir zarar vermemektedir. Ama yine de parça temini sağlamadan önce otomobilinizi bir ustaya göstermekte ve teyitleşmenizde fayda var.

Uygun Fiyatlı OEM Parçalar

Firmalar OEM parçaları için üretim planladığı araç sayısı ve dünya genelindeki servislerini de hesaplayarak ihtiyaç planlamasına göre bir üretim sayısı belirler. Planlanan üretim koşullarına uygun olarak üretilen balata parçaları üzerine marka logosu basılarak talep eden markaya teslim edilir. Üretici marka talep edilen parçaların bir kısmını fabrikada üretimini gerçekleştirdiği araçlar üzerinde kullanır. Bir kısmını da kendine ait kutular ile servis ağlarına dağıtılacak şekilde planlar. Servis ağından alacağınız parça ürünün orijinal üretim parçasıdır. OEM yedek parça ise fren balatasını asıl üreten markanın kendi kutuları içinde kendi markası ile sattıkları ürünlerdir. İki ürünün de üretim aşaması aynı olsa da bazılarına göre otomobil markasına ait logolu ürünler daha nitelikli oluyor.

Uzun süredir otomotiv endüstrisi amacıyla üretim icra edilen parçalarda, üretici firma kendi logosuna haiz bir kutuda ürünü daha az nitelikle üretir mi? OEM Parça bazı handikaplara haiz kalacak şekilde üretilir mi? Bu durum da bazı deneyimli teknisyenlere pek cazip gelmiyor ve uygun fiyatlı OEM parça kullanımına yöneltiyor.

Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yedek parça alırken, öncelikle otomobil üreticisinin kullandığı parçalara dair bilgi edinmek faydalı olacaktır. İhtiyacınız olan parçaların otomobilinizin üreticisi tarafından belirlenen kalite sınırları içinde olup olmadığını bilmek oldukça önemlidir. Orijinal olmayan yan sanayi ürünleri, orijinalleri ile birebir göründüğü için yanıltıcı olabilir. Örneğin, orijinal olmayan bir fren balatası çok daha kısa sürede aşınabilir ve bazı sesler çıkarabilir. Yada yağ filtresi, gerekli görülen temizliği tam anlamıyla sağlayamaz ise bir süre sonra motora zarar verebilir. Yan sanayi bir egzoz takımı fazla yakıt tüketimi ve fazla gürültüye sebep olabilir.

Yukarıdaki belirtilen parçalar kullanım açısından ciddi bir tehlike oluşturmasa da, tercih edilen parçaların aracınıza uyumlu olmasına dikkat etmeniz önemlidir. OEM parça yada muadil yedek parça alımları yapmadan önce şasi numarası ile teyitleşmeniz, araç üretici parçalarını kontrol etmeniz gerekir.